MAIN OFFICE
Thomas Qualey | Principal |
Taylor Wrye | Assistant Principal |
Linda Raymond | Secretary |
GRADE 6 | ||||||
6-1 | Jim Byington | B259 | 6-2 | Mary Johnson | B268 | |
Kathy Richardson | B258 | Marjorie Marino | B267 | |||
6-3 | Arlene Ratcliff | B290 | 6-4 | Rosalyn Fedele | B293 | |
Linda McElheney | B270 | Kim Day | B294 | |||
Robert Buckley | B354 | Special Education | ||||
Allison Mondi | Paraprofessional |
GRADE 7 | ||||||
Blue Team | Green Team | |||||
Linda O�Brien | English | A302 | Kelly Pappagianopoulos | English | B297 | |
Virginia McLean | Math | A301 | Eve Tourigny | Math | A211 | |
Anuja DeSilva | Science | A306 | Amy Maynes | Science | A308 | |
Janet Queenin | Social Studies | A304 | Elizabeth Miller | Social Studies | A212 | |
Maria Carreiro | Foreign Language | B377 | Kelly Power | Foreign Language | B298 | |
Tracy Sergeant | Special Education | B363 | ||||
Cindy White | Paraprofessional |
GRADE 8 | ||||||
Blue Team | Green Team | |||||
Kathy Materazzo | English | B372 | Katherine Lapolice | English | B336 | |
Ken Mills | Math | B375 | Dale Wilson | Math | A314 | |
Lynn Beckwith | Science | A310 | Suzanne Stone | Science | A316 | |
Drew Varoutsos | Social Studies | B373 | Michael Prior | Social Studies | B339 | |
Joanne Young | Foreign Language | B376 | Candice Carbone | Foreign Language | B338 | |
Jenna Conlon | Special Education | B337 | ||||
Sean Murphy | Paraprofessional |
SPECIAL EDUCATION | |||
Erika Ansley | Special Education | Grades 6-8 | B361 |
Susan Duffy | Paraprofessional | ||
Michelle McKittrick | Paraprofessional | ||
Carol Anne Solares | Special Education | Grades 6&8 | A106 |
Patti Haley | Paraprofessional | ||
Kathleen Sawyer | Paraprofessional | ||
Mike Bonish | Paraprofessional | ||
Michaela Ross | Special Education | Grade 6&7 | B353 |
Mary Ellen Beeman | Paraprofessional | ||
Nancy Amara | Paraprofessional | ||
Maureen Cassavant | Paraprofessional | ||
Maura Sullivan | Special Education | Grades 6-8 | A210 |
Patricia Demonico | Paraprofessional | ||
Lauren Kane | Paraprofessional | ||
Emily Van Herp | Special Education | Grades 6-8 | B299 |
Patty Larsen | Paraprofessional | ||
Rita Marshall | Paraprofessional | ||
UNIFIED ARTS | ||||||
Nancy Borelli | Art | B346 | David Guffey | Health | B341 | |
Jessica Reed | Music | B288 | Danielle White-Yelito | Inst. Music | B274 | |
Barbara Locke | Phys. Ed. | GYM | Joseph Curran | Phys. Ed. | GYM | |
Janice Flaherty | Family & C.S. | B351 | Paul Scalley | Computer Ed. | A312 | |
Paul McElheney | Tech. Ed. | A105 | ||||
ACADEMIC & STUDENT SUPPORT PROGRAMS | ||||||
Joanne Daggett | Reading / Study Skills | A303 | Stacey Harria | Foreign Language | B257 | |
Lisa Daggett | Reading / Study Skills | B296 | Rachel Cuniberti | Foreign Language | B378 | |
Joseph Tuzzolo | Geography | B342 | Christine Maddalena | English Language Learners | B371 | |
Kara Dattilo | Math Specialist | B292 | ||||
STUDENT SUPPORT SERVICES |
||||||
Amy Roberts | Guidance | Cindy Farrell | Guidance | |||
Tara Buonanno | School Psychologist | Anthony Imperioso | School Resource Officer | |||
Meghan Heydt | Speech & Language | Laura Friberg | Nurse | |||
Maureen Maney | Librarian | Lisa Rinaldi | Special Education Chairperson | |||
CUSTODIAL STAFF | CAFETERIA STAFF | |||
Ralph DiMambro | Senior | Angela Tracanna | Manager | |
Linda McLaughlin | Grace Pinto | |||
Maureen McCarthy | Paula Gilbert | |||
John Dixon | Brenda Camacho-Claudino |